lutego 02, 2009

Był sobie człowiek.


O człowieku.
"(...) Człowiek jest istotą niepowtarzalną i paradoksalną. Jest w nim lęk przed innym, ale jednocześnie silne pragnienie innego.(...)" (Barbara Skarga)
"Miłość jest czuwaniem nad cudzą samotnością" (Rilke).
Czuwaniem, jakże pięknie powiedziane. Dziś szczególnie mnie to dotyka.Mamy luty. Cichy, szary i smutny. Odważnie wypatruję przebłysku słońca na horyzoncie. Jakiś cień pomalutku, lecz stanowczo przecieka przez szparę w podłodze i wchodzi nieproszony.
Dziś staram się wykonywać zwykłe, proste czynności ze szczególną uwagą. Ze Stasiem rozkładamy wielką kartkę papieru z rolki na podłodze i bawimy się w rysowanie, i łowienie wielorybów. Po za tym? Staś wziął na siebie wielkie zadanie. Postanowił kolorować świat (pędzelkiem rzecz jasna lecz bez farb), malował więc domek, pluszaki, wszystko, co dotknęły jego łapki i zobaczyły jego oczy. Wyczarował trochę ten dzień.
W niedzielę piekliśmy imbirowe ciasteczka, same serca ... .
Anegdota.
Stasiu bardzo nie lubi myć głowy. Pewnego dnia zapytałam go siedzącego niemalże po uszy w pienistej wodzie, czy umyjemy główkę (najgorsze pytanie świata). On mi na to bardzo rezolutnie odpowiedział: Nie, nie ma wody, piana ją przykryła. Hmm, jest to jakiś argument - mały spryciarz. Tego dnia głowy nie umyliśmy.
Mały uśmiech na koniec, choć dzisiaj więcej jest spojrzeń przez łzy.
Wychodzę cichutko krokiem milczenia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz